Aktualności - rok szkolny 2015/2016 - semestr I
data: 22.11.2015
Temat:  „Czytam sobie w bibliotece”
W miesiącach październik i listopad w bibliotece w Czerwieńsku i fili w Płotach dzieci uczestniczyły w programie „Czytam sobie w bibliotece” organizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej. Program skierowany był do dzieci w wieku 5-8 lat. Biblioteka dostała pakiet 9 książeczek wydawnictwa Egmont, scenariusze zajęć i zabaw integracyjnych oraz dyplomy i gadżety. Książki dla dzieci to pozycje, których ideą jest uczyć w formie odpowiedniej i atrakcyjnej dla wieku dziecka i – co za tym idzie – jego rozwoju.

W Płotach w programie uczestniczyli uczniowie klas I-III.

Klasie I na zajęciach w bibliotece została przeczytana książeczka „Marta i ufoludek” Wojciecha Widłaka. Następnie w trakcie warsztatów dzieci dowiedziały się w jaki sposób segregować śmieci, do których pojemników powinny trafiać odpady, jak postępować z odpadami niebezpiecznymi (zużyty sprzęt AGD i RTV, baterie, żarówki, leki i opakowania po nich). Na zakończenie dzieci wraz z paniami nauczycielkami i panią bibliotekarką wykonały ufoludki, oczywiście z odpadów (pudełka, butelki, kartony po mleku, nakrętki). Dzieci zabrały stworzone przez siebie ufoludki do szkoły, gdzie mają przypominać o potrzebie ochrony środowiska. Hasło, które nam towarzyszyło to „Dbajmy o naszą planetę”. Warsztaty zakończono pamiątkowym zdjęciem, wręczeniem drobnych upominków i dyplomu dla całej klasy.

Klasa II podczas spotkania w bibliotece przeczytała książeczkę „Syrop maga Abrakabry” Wojciecha Widłaka. Dzieciom zostały wytłumaczone trudniejsze słowa i zagadnienia pojawiające się w opowiadaniu: sułtan mag, tron, zaklęcie, „cały plan spalił na panewce”. Zostały dzieciom zaprezentowane fotografie słynnych budowli Dalekiego Wschodu (pałace, meczety). Następnie z przygotowanych przez panią bibliotekarkę kolorowych kartek, na których były sylaby dzieci miały ułożyć własne zaklęcia. Pomysłów nie brakło, ale jednogłośnie najlepszym okazało się zaklęcie: „DO-DU-RA-CU-PA”. Później dzieci wykonały czapki magów. Przy akompaniamencie arabskiej muzyki dzieci zamieniły się w Magów. Wypowiadały swoje zaklęcia. Na koniec warsztatów dzieci odtworzyły własną wersję książeczki. Z przygotowanych wcześniej scenek zagrały przedstawienie. Każdy z uczestników miał okazję zostać Magiem, pomocnikiem Maga, sułtanem, a nawet ulubionym zwierzątkiem sułtana, kotkiem. Wspaniałym dopełnieniem całości okazały się rekwizyty: menzurki do tworzenia magicznego syropu, filiżanki, a przede wszystkim stroje. Warsztaty zakończono pamiątkowym zdjęciem, wręczeniem drobnych upominków i dyplomu dla całej klasy.

Klasa III pracowała w oparciu o książkę Rafała Witka „Maja na tropie jaja”, którą uczniowie przeczytali wspólnie w bibliotece. Następnie dzieci wraz z panią nauczycielką i bibliotekarką udały się w podróż. Zastanowiliśmy się nad celem naszej podróży (bywają różne: jedni jadą coś obejrzeć, inni kogoś spotkać, jeszcze inni coś zrobić), później spakowaliśmy bagaż. Dzieci miały za zadanie wybrać rzeczy, które przydadzą im się w podróży z przygotowanych wcześniej ilustracji różnych przedmiotów mających związek z podróżowaniem (mapy, bilety, przewodniki, sprzęt turystyczny…) i takich, które nie miały z tym nic wspólnego (umywalki, garnki, wielki kredens…). Na bagaż zostały wykonane przez dzieci walizki z kartonów. Następnie zostały zaprezentowane środki lokomocji - te, którymi podróżowały bohaterki opowiadania jak i wiele innych (riksza, samolot , TGV, gondola…). I tak jedna grupa wyjechała na wakacje do Kołobrzegu, a druga do Karpacza. W podróż zabraliśmy mapy – przewodniki turystyczne, które uczniowie stworzyli na warsztatach. Warsztaty zakończono pamiątkowym zdjęciem, wręczeniem drobnych upominków i dyplomu dla całej klasy.
-------------------------------------
autor tekstu: p. Patrycja Tietz-Piotrowicz autor zdjęć:p. Patrycja Tietz-Piotrowicz


Wyróżnieni medalem

Wyróznieni medalem

Wzorowy uczeń

Wzorowy uczen

INNOWACYJNA SZKOŁA

INNOWACYJNA SZKOŁA

"NO NAME"

Zespół tańca nowoczesnegoNO NAME

Statystyki